Akce

Referenční příručka OpenTx: Porovnání verzí

Z Wiki OpenTX

 
Řádek 31: Řádek 31:
  
 
Pokud si koupíte rádio s OpenTx od některých seriozních českých prodejců (např. [https://horejsi.cz/Pages/ListProdukt.aspx?kategorie=1&fraze=OpenTx Hořejsí models], [https://rcstudio.cz/cs/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=opentx&submit_search= RC Studio]), dostanete kvalitní manuály jako součást dodávky.
 
Pokud si koupíte rádio s OpenTx od některých seriozních českých prodejců (např. [https://horejsi.cz/Pages/ListProdukt.aspx?kategorie=1&fraze=OpenTx Hořejsí models], [https://rcstudio.cz/cs/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=opentx&submit_search= RC Studio]), dostanete kvalitní manuály jako součást dodávky.
<br>
+
<br><br>
  
 
==Příručky ke stažení==
 
==Příručky ke stažení==

Aktuální verze z 12. 10. 2021, 13:23

Tato stránka se zabývá pouze referenčními příručkami ve tvaru textových dokumentů s obrázky.
Odkazy na videonávody najdete v sekci Užitečné odkazy.


OpenTx Logo 110px.png

Jak je to s manuály

K Open9x dlouho neexistoval žádný manuál, pak jen stručný francouzský. První anglický manuál v PDF vytvořil z čirého zoufalství (neumí francouzsky ani moc dobře anglicky) jeden z autorů tohoto webu. Protože nebyl jiný nefrancouzský manuál, byl tento provizorně přijat jako oficiální. Tak to fungovalo až do přejmenování Open9X na OpenTx. Z anglického mezi tím vznikl na přání českých uživatelů i manuál český.

Postupně se objevilo několik dalších manuálů, které vznikají jako volné variace na původní francouzský, případně vycházejí z anglického (ale i českého :)). Nejpropracovanější je asi německý.

Provizorní anglický manuál nebyl převzat do OpenTx a není tedy nadále aktualizován. Český manuál se od původního již značně odchýlil a je (sporadicky) aktualizován. Na poslední verzi tohoto českého manuálu spolupracoval i Martin Hotař, člen jádra vývojového týmu OpenTx, autor české lokalizace OpenTx a Companion9X. Vzhledem k tomu, že se v pozdější době objevilo několik velmi kvalitních manuálů jak v angličtině, tak v češtině, není tento manuál dále aktualizován.

Další větev manuálů se objevila v souvislosti s FrSky Taranis. Ty jsou již velmi kvalitní, bohužel OpenTx na Taranis má oproti standardní OpenTx na T9X dost odlišností, takže je obtížné je sjednotit do jednoho přehledného dokumentu. A pro začátečníka není prakticky možné se zorientovat v návodu, psaném pro Taranis, pokud sám používá T9X a naopak.

Na tomto místě se budeme snažit udržovat odkazy na vhodné verze referenčních manuálů a také obsah (rozcestník na kapitoly) postupně vytvářeného wiki manuálu.

Doposud byly k OpenTx v podstatě jen různě podrobné referenční příručky (popisující pokud možno úplně vlastnosti uživatelského rozhraní vysílačů s OpenTx), organizované podle uspořádání ovládacích obrazovek - menu. Naším cílem je doplnit je i o návody typu "kuchařka", tedy jak využívat OpenTx v konkrétních případech. To bude náplní části "První kroky" na těchto stránkách.

Příručky od českých prodejců

Pokud si koupíte rádio s OpenTx od některých seriozních českých prodejců (např. Hořejsí models, RC Studio), dostanete kvalitní manuály jako součást dodávky.

Příručky ke stažení

OpenTx má v podstatě 3 druhy ovládání, podle rozlišení displeje použitého na vysílači. Výkonná část FW jw funkčně stejná, uživatelské rozhraní se, pochopitelně) přizpůsobuje možnostem displeje.

  • 128x64 černobílý (T9X, malé Taranisy, Turnigy 9XR/Pro, Jumper T12)
  • 212x64 černobílý (velké Taranisy)
  • 480x272 barevný (Horusy, Jumper T16)

Ještě daleko větší chaos je v ovládacích prvcích pro programování vysílače (tlačítka, rollery, joysticky,...). V podstatě neexistuje dokumentace, kterrá by obsáhla všechny varianty. Navíc, např. Jumper T12 se dodával se 2 odlišnými způsoby využití ovládacích tlačítek.

V zásadě se používají tlačítka Menu, Exit, Enter (někdy jako stisknutí rolleru) a Page. Dále alternativně tlačítka Vpřed (někdy označené +), Vzad (-) nebo roller. Rozlišují se krátký a dlouhý stisk. Přiřazení tlačítek bývá popsáno v manuálu k vysílači, i kdyz v něm není přímo popisován FW OpenTx.

Obecné

T9X, 9XR

Taranis, Jumper

Taranis Q X7, Jumper T12

Použitelné pro prakticky všechny vysílače s displejem 128x64 (Taranis X7, Taranis Lite, Taranis X9 E, Jumper T12,...)

Taranis X9D

Použitelné pro vysílače s displejem 212x64 (Taranis, Taranis Plus, Taranis E).

Horus, Jumper T16, Jumper T18, Radiomaster TX16S

Pro vysílače s barevným displejem 480x272 (Horusy a Jumper T16+T18, Radiomaster TX16S/Eachine TX16S).

  • Documentation for OpenTx 2.2 Taranis and Horus - asi nejlepší manuál k OpenTx vůbec. Anglicky. Skládá se z několika částí, včetně dost rozsáhlé sekce HowTo. Zaměřuje se na používání OpenTx na Taranisu Plus a Horus.


Wiki verze příručky

T9X

  • Francouzská Wiki - asi nejaktuálnější dokumentace k OpenTx, v současné době oficiální manuál OpenTx
  • Anglická Wiki - docela dobrá, bohužel již dlouho (listopad 2012) neaktualizovaná. Po dlouhou dobu tohle byl jediný nefrancouzský popis.
  • Anglická Wiki (torzo) - postupně překládaná z francouzské verze, stagnuje - většina textu je stále francouzsky.

Taranis